25.03.2012 - Црковен народен собир се одржа и во православниот храм кој исто така го носи името на Света Недела во село Раотинце

Со мал водосвет и режење на славскиот колач во црковниот двор на православниот храм Света Недела во Раотинце, се одржа молитевено бдение кое по обичаите е на денешен ден, во чевртата недела од Велигденскиот пост. На црковнот собир имаше голем број на верници кое воедно и оддадоа почит на Света Недела.

Од црковниот одбор на Света Недела велат дека минатите години тука освен православни, доаѓале и луѓе од други вероисповести во текот на целиот ден. Годинава е поорганизиирано со централана црковна манифестација велат од црковниот одбор.

За догодина се избраа и нови 5 кумови, на кои има се падна паричето од славскиот колач. Меѓу најсреќните беа и најмладите.Инаку црквата Света Недела е возобновена на темели од стара црква во 2007 година. Покрај новата црква постои и чешма за чија вода верниците сметаат дека е лековита.

Зоран Димовски


 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.