27.05.2012 - Дивата сеча на дрва на Шар Планина започна да предизвикува ерозија на земјиштето

Надлежните никако да ја заштитат шумата на Шар Планина. Дрвокрадците без никој да ги спречи среде ден бесправно сечат дрва. Селаните од тетовско Џепчиште велат дека во нивниот шумски атар сопственост на црквата и државата, секојдневно се сече и краде дрва а потоа истите се транспортираат и продаваат во блиските села. Ваквата појава ја регистрираше и нашата камера, дрвокрадци со неколку коњи се упатуваа во високите падини на Шара.

Ваквото пустошење на шумата во последно време предизвикува лизгање на земјиштето на Шара велат селаните. По секој дожд сме принудени да ја чистиме калта, која поради ерозијата надоаѓа во нашите дворови и бавчи.

И од двете институции надлежни за заштита на шумскиот предел на Шар Планина, велат дека се немоќни да ја спречат дивата сеча. Од тетовската подружница на Македонски шуми, изјавија дека немаат доволно шумочувари за целосно да ја контролираат планината. И од Шумска полиција со исто оправдување, за планинскиот предел од тетовскиот регион велат, се грижат само 20 полицајци.

Зоран Димовски


 
     


 
 
02.09.2014 - Обилните врнежи од дожд целосно ги поплавуваа улиците и тротоарите во градот

01.09.2014 - Учениците денес ја започнуваат новата учебна година.

01.09.2014 - Во основните и средни училишта на подрачјето на општина Гостивар денес наставата започна за 11 илјади ученици

01.09.2014 - Рударите кои во изминатата година постигнале најдобри резултати денес на централната манифестација по повод Денот на рударите беа наградени со плакети

30.08.2014 - Осквернавена и ограбена црква на тетовското Кале

29.08.2014 - Од понеделник започнува новата учебна година, а во книжарниците веќе почнува да се чувствува раздвиженост

29.08.2014 - Општинската организација на СДСМ Тетово преку писмено соопштение со реакција на настаните во општинскиот совет на Тетово

29.08.2014 - Вчера полицијата регистрирала два случаи на семејно насилство во тетовско-гостиварскиот регион

28.08.2014 - Православните верници денес го чествуваат празникот Успение на Пресвета Богородица

28.08.2014 - Одбележана 23 годишнината од смртта на војникот Драгослав Петровски Чиче од тетовско Ратае, кој загина во борбите кај Вуковар како припадник на тогашната ЈНА

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.