06.03.2013 - Наградени најуспешните творби на литературниот конкурс, кој Библиотеката Светлина од Прељубиште традиционално го распишува по повод 8-ми Март "Денот на жената"

Токму на оваа безвременска тема "мајка" твореа учениците од шесто до осмо одделение од основните училишта во општина Јегуновце. Тие преку своите песни и прозни твроби ја искажаа нивната љубов и почит кон мајката. Нивните творби учестуваа на литературниот конкурс, кој Библиотеката Светлина од Прељубиште традиционално го распишува по повод 8-ми Март "Денот на жената", на тема: "Мајка" и "Жената како столб на семејството". Денес на пригодна свеченост во библиотеката беа доделени наградите за најуспешните творби.

Жири комисијата имаше полни раце работа, на нив им беше доделана најтешката задача да ги одберат најдобрите творби меѓу доставените. Наставниците сметаат дека ваквите конкурси позитивно се одразуваат врз детската креативност.

Библиотеката Светлина во Прељубиште и за во иднина најавува литературни и ликовни конкурси на најразлични теми се со цел да ги мотивира учениците што повеќе да творат, меѓусебно да се дружат разменувајќи ги своите знаења и искуства.

Данијела Петковска 
     


 
 
22.05.2015 - Со свечена академија одбележан Денот на словенските просветители браќата Кирил и Методиј

22.05.2015 - Празникот Свети Никола летен, традиционално се празнуваше во црквата Свети Никола во Жилче

22.05.2015 - Свети Никола се прослави вчера во Слатина

22.05.2015 - 25 годишен пешак од Волковија тешко повреден во сообраќајка во Гостивар

21.05.2015 - Тетовските советници одлучија да се задолжи градот со 4 милиони евра

21.05.2015 - Тетовски пожарникари добија дипломи за успешно завршена обука за дејствуваше при пожари во поголеми објекти

21.05.2015 - Жителите на тетовската населба Дреновец алармираат на зачестената појава автомобили да им паѓаат во дворовите

21.05.2015 - На подрачјето на Гостивар регистриран нов случај на семејно насилство во кој 31 годишен гостиварец ја малтретирал и тепал својата мајка

21.05.2015 - Фудбалерите на Тетекс не успеаа да го освојат Купот. Вчерашното финале го доби Работнички со 2-1

20.05.2015 - 20-годишна девојка во Гостивар на засега неутврден начин и во нејасни околности се здобила со прострелна рана од куршум во стомакот

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.