06.09.2017 - Финансиски најтешко се издржува месец септември
Септември е најтешкиот месец за просечниот граѓанин кој живее само од плата. Повеќето семејства се исправени пред најтешкиот предизвик во годината, како да го врзат почетокот со крајот на месецот септември. Традиционално овој месец подготвуваат зимница, а семејствата со ученици или студенти имаат трошоци врзани за почетокот на учебната година.

Без разлика на висината на потрошувачката кошница на домаќинставата претходно, за да се протурка овој месец најчесто е потребно двојно повеќе - велат тетовци.


Трошокот за годишен одмор му претходи на трошокот врзан со почетокот на учебната година и трошокот за традиционалното подготвување на зимница. На сите овие пресметки треба да се додаде и редовниот трошок за сметките за струја, вода, телефон, интернет, кабелска. Тетовци се снаоѓаат како знаат и умеат, но во едно се согласни секој троши според длабочината на џебот, а безработицата најтешко ги погодува.Ранци, тетратки, училишен прибор и нова облека, сето во некои семејства едвај се покрива од една месечна плата, особено ако во семејството има повеќе од еден ученик, средношколец или студент. Иако учебниците се бесплатни, само за училишниот прибор можат да се потрошат и до 3000 денари. Ако на ова се додадат и парите што се трошат за купување на нова есенска облека и обувки, од најмалку 5000 денари, подготовката на учениците во септември семејствата ги чини многу повеќе.


Наташа Петровска

 
     


 
 
20.09.2017 - Tешка кражба во автомобил

19.09.2017 - Не постои магична формула од превенција со трогија со луѓе, но клучот е во информираноста, сметаат од невладината организација Отворена Порта.

19.09.2017 - Во центарот за култура во Тетово ќе се прикажат два филма кои се дел од Францускиот филмски фестивал

19.09.2017 - Полицијата информира дека е приведено тетовец кој се барал за издржување на тригодишна затворска казна

18.09.2017 - Одбележани значајни настани од историското минато во Музејот на тетовскиот крај

18.09.2017 - Три сообраќајки со 8 повредени лица во тетовско

18.09.2017 - Викендов се одиграа редовните првенствени кола во Првата и Втората фудбалска лига

18.09.2017 - 10-тина интервенции на тетовските и гостиварските пожарникари во текот на вчедрашниот ден

17.09.2017 - Во мавровското село Беличица одбележани 72 години од трагичните настани во кои беа убиени борци од третиот тетовски партизански одред и жители на селото

16.09.2017 - Концерт во Тетово на етно составот "Езерки" од Хрватска

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.