07.09.2017 - Тешка кражба во салон за бела техника во ТетовоТешка кражба во салон за бела техника на улицата Видоја Смилевски Бато во Тетово пријавена рано утрово околу 4 часот во полиција. Како што соопшти СВр Тетово, засега непознати сторители го скршиле изложното стакло и низ направениот отвор влегле во салонот, по што од изложниот пулт одзеле триесетина лаптопови од познати марки, а потоа со одземеното назабележани го напуштиле местото.

Вчера попладне околу 16 часот и 30 минути, на регионалниот пат Тетово-Челопек, во Брвеница, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале: патничко возило „Фиат пунто“ со тетовски регистерски таблици, управувано од 27-годишен тетовец и велосипед „Собим“, што го управувал 57 годишен жител на село Брвеница. Како што соопшти СВр Тетово, во несреќата, велосипедистот здобил тешки телесни повреди, со друго возило пренесен е во тетовската клиничка болница и по укажаната помош, пуштен е на домашно лекување. Првично, по извршениот увид причина е неприлагодена брзина според условите на патот.

Денеска околу 3 часот по полноќ, на автопатот Тетово-Скопје, во непосредна близина на клучката за Групчин, патничко возило „Мерцедес“ со гостиварски таблици, што го управувал 30-годишен гостиварец удрило и усмртило куче-бездомник, кое поради необезбеден автопат, неконтролирано се движело по коловозот. Нема повредени во возилото, додека причинетата материјална штета се проценува на 30 илјади денари.

Вчера во Тетово и Гостивар реализирани се акциски контроли, во чие средиште биле пешаците, колку тие ги почитуваат сообраќајните знаци, правила и прописи. При тоа, во тетовската акција откриени се вкупно 10 прекршоци, најмногу поминување на „црвено светло“ ( 6 ) и надвор од обележан пешачки премин ( 4 ). Во гостиварската акција, пак, откриени и со соодветни поднесоци заокружени се вкупно 18 прекршоци, сите преминување на улица надвор од пешачки премин. Пешаците-прекршители ќе се соочат со глоба од 20 до 50 евра во денарска противвредност, зависно од видот на прекршокот и ќе бидат повикани на таканаречена сообраќајна поука.

 
     


 
 
20.09.2017 - Tешка кражба во автомобил

19.09.2017 - Не постои магична формула од превенција со трогија со луѓе, но клучот е во информираноста, сметаат од невладината организација Отворена Порта.

19.09.2017 - Во центарот за култура во Тетово ќе се прикажат два филма кои се дел од Францускиот филмски фестивал

19.09.2017 - Полицијата информира дека е приведено тетовец кој се барал за издржување на тригодишна затворска казна

18.09.2017 - Одбележани значајни настани од историското минато во Музејот на тетовскиот крај

18.09.2017 - Три сообраќајки со 8 повредени лица во тетовско

18.09.2017 - Викендов се одиграа редовните првенствени кола во Првата и Втората фудбалска лига

18.09.2017 - 10-тина интервенции на тетовските и гостиварските пожарникари во текот на вчедрашниот ден

17.09.2017 - Во мавровското село Беличица одбележани 72 години од трагичните настани во кои беа убиени борци од третиот тетовски партизански одред и жители на селото

16.09.2017 - Концерт во Тетово на етно составот "Езерки" од Хрватска

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.