07.09.2017 - Започнаа уписите по англиски и германски јазикОд први септември започнаа уписите за деца и возрасни за англиски и германски јазик на Отворен граѓански институт за доживотно учење Тетово, поранешен Работнички универзитет. Традиционално оваа институција запиишува голем број ученици, но и возрасни заинтересирани да ги прошират знаењата на странските јазици.


Освен изучување јазици оваа институција овозможува стручна преквалификација за невработени, подготовка и вонредно средно образование. По завршување на едукативните форми учесниците се стручно оспособени за започнување на сопствен бизнис или вработување во адекватни компании.

Од понудени курсеви за 7 занимања, мажите најголем интерес јавуваат за готвачи, а жените за фризерки.


Универзитетот е основан во 1955 година од страна на општинскот и околискиот синдикален совет во Тетово како Работнички универзитет. Во 2000 година е преименуван во Народен универзитет, а од 2012 година продолжува да ја врши дејноста како Отворен граѓански институт за доживотно учење Тетово.

Наташа Петровска

 
     


 
 
20.09.2017 - Tешка кражба во автомобил

19.09.2017 - Не постои магична формула од превенција со трогија со луѓе, но клучот е во информираноста, сметаат од невладината организација Отворена Порта.

19.09.2017 - Во центарот за култура во Тетово ќе се прикажат два филма кои се дел од Францускиот филмски фестивал

19.09.2017 - Полицијата информира дека е приведено тетовец кој се барал за издржување на тригодишна затворска казна

18.09.2017 - Одбележани значајни настани од историското минато во Музејот на тетовскиот крај

18.09.2017 - Три сообраќајки со 8 повредени лица во тетовско

18.09.2017 - Викендов се одиграа редовните првенствени кола во Првата и Втората фудбалска лига

18.09.2017 - 10-тина интервенции на тетовските и гостиварските пожарникари во текот на вчедрашниот ден

17.09.2017 - Во мавровското село Беличица одбележани 72 години од трагичните настани во кои беа убиени борци од третиот тетовски партизански одред и жители на селото

16.09.2017 - Концерт во Тетово на етно составот "Езерки" од Хрватска

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.