09.09.2017 - По повод Денот на независноста, 8-ми Септември вчеравечер во Гостивар се одржа концерт на класична музика

По повод Денот на независноста, 8-ми Септември вчеравечер во Гостивар се одржа концерт на класична музика. Пред гостиварската публика настапи клавирското трио: Елена Дојчинова на флејта, Наташа Јованоска на виолончело и Марија Ѓошевска на пијано. Настанот под името „8-септемврски ноти“, го организираше гостиварскиот Центар за култура АСНОМ.

Во програмата од шеесетина минути беа изведени дела од светски познатите композитори: Хумел, Карл Марија фон Вебер и Фридрих Кулау. Триото го освои вниманието и симпатиите на гостиварската публика, која дојде во значителен број да го проследи концертот.

Во триото кое настапи во Гостивар членуваат успешни македонски музичарки, меѓу кои има и гостиварка, Наташа Јованоска. Таа е челист во Македонската Филхармонија и освен во нашата земја, има настапувано во Германија, Грузија и други држави. Како член на оркестарот на филхармонија редовно настапува под диригентските палки на многу светски имиња.

Дојчинова е надворешен соработник на Филхармонија, а до сега одржувала концерти во Србија, Бугарија, Чешка и др. Добитник е на повеќе награди.
Ѓошеска е еден од најистакнатите пијанисти во Македонија и е редовен професор на катедрата по пијано на Факултетот за музичка уметност во Скопје. 
     


 
 
20.09.2017 - Tешка кражба во автомобил

19.09.2017 - Не постои магична формула од превенција со трогија со луѓе, но клучот е во информираноста, сметаат од невладината организација Отворена Порта.

19.09.2017 - Во центарот за култура во Тетово ќе се прикажат два филма кои се дел од Францускиот филмски фестивал

19.09.2017 - Полицијата информира дека е приведено тетовец кој се барал за издржување на тригодишна затворска казна

18.09.2017 - Одбележани значајни настани од историското минато во Музејот на тетовскиот крај

18.09.2017 - Три сообраќајки со 8 повредени лица во тетовско

18.09.2017 - Викендов се одиграа редовните првенствени кола во Првата и Втората фудбалска лига

18.09.2017 - 10-тина интервенции на тетовските и гостиварските пожарникари во текот на вчедрашниот ден

17.09.2017 - Во мавровското село Беличица одбележани 72 години од трагичните настани во кои беа убиени борци од третиот тетовски партизански одред и жители на селото

16.09.2017 - Концерт во Тетово на етно составот "Езерки" од Хрватска

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.