13.09.2017 - Апел на СВР Тетово
Со започнувањето на новата учебна година, Секторот за внатрешни работи Тетово забележително го зголеми полициското присуство околу училиштата, пред се во функција на ефикасно сообраќајно превенирање, но и за спречување и законско санкционирање на евентуални нарушувања на јавниот ред и мир, особено на таканаречените големи одмори.

Покрај тоа, зголемено полициско присуство деновиве се практикува и на автобуските постојки, на кои тргнуваат и застануваат автобуси и комбиња со кои се превезуваат ученици кон околните тетовски или гостиварски села и обратно.

Секторот за внатрешни работи Тетово посебно апелира до возачите да ја прилагодат брзината по улиците кои водат до училиштата и задолжително да им даваат предност на пешаците на обележаните премини, зашто во спротивно ќе се соочат со поднесоци и со глоба која за овој вид прекршок изнесува 300 евра во денарска противвредност.

Истото се однесува и на возилата кои вршат јавен превоз на патници, а кои неретко се паркираат на делови од тротоари во близина на училиштата, со што го попречуваат нормалното и безбедно движење на пешаците ( учениците) и ја загрозуваат нивната безбедност во сообраќајот. И тоа претставува сообраќаен прекршок за кој е предвидена глоба од 45, односно од 150 до 180 евра во денарска противвредност, зависно од тоа-каде е паркирано возилото.

До родителите на учениците,пак, се апелира да не им ги даваат возилата да ги управуваат без возачки дозволи за превезување до училиште и назад, појава која не е непозната на тетовското подрачје, бидејќи и против нив ќе следува поднесок и глоба во износ од 400 евра.

Секторот за внатрешни работи Тетово очекува дека овие апели ќе бидат добронамерно сфатени, прифатени и поддржани од сите учесници во сообраќајот, со што ќе се придонесе за поголем ред и безбедност на тетовските и гостиварските улици, но и на регионалните и локалните патишта.


Наташа Петровска


 
     


 
 
20.09.2017 - Tешка кражба во автомобил

19.09.2017 - Не постои магична формула од превенција со трогија со луѓе, но клучот е во информираноста, сметаат од невладината организација Отворена Порта.

19.09.2017 - Во центарот за култура во Тетово ќе се прикажат два филма кои се дел од Францускиот филмски фестивал

19.09.2017 - Полицијата информира дека е приведено тетовец кој се барал за издржување на тригодишна затворска казна

18.09.2017 - Одбележани значајни настани од историското минато во Музејот на тетовскиот крај

18.09.2017 - Три сообраќајки со 8 повредени лица во тетовско

18.09.2017 - Викендов се одиграа редовните првенствени кола во Првата и Втората фудбалска лига

18.09.2017 - 10-тина интервенции на тетовските и гостиварските пожарникари во текот на вчедрашниот ден

17.09.2017 - Во мавровското село Беличица одбележани 72 години од трагичните настани во кои беа убиени борци од третиот тетовски партизански одред и жители на селото

16.09.2017 - Концерт во Тетово на етно составот "Езерки" од Хрватска

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.