11.02.2018 - Исхраната во тетовските градинки

Исхраната е од големо значење за правилниот развој на децата, особено во првите години од нивниот живот, кога се стекнуваат и основните навики. А бидејќи еден дел од денот поголем дел од децата го поминуваат во градинка, токму здравата исхрана е важна и таму. Од многу дечиња ќе чуете дека во градинка започнале да конзумираат многу јадења кои предходно можеби и не ги сакале. Ќе ве изненадат одговорите дека омилено јадење им е гравот, компир манџа и слично, но и дека многу сакаат да јадат овошје и зеленчук.

Во главната кујна на детската градинка Младост во Тетово се подготвуваат најразлични оброци. Секако при креирањето на менито се внимава на нормативите кои се зададени во однос на исхраната на децата. На дечињата им се сервира дорчек, ручек и ужини, приготвени со здрави намирници.

Важен момент за време на престојот во градинка е и осамостојувањето на децата, односно создавањето навики да јадат сами.

Главната готвачка во детската градинка Младост, Шефие Мурати, ова професија со задоволство ја работи веќе 13 години. Таа секој ден, заедно со нејзините помошници, подготвува вкусни оброци за децата во големи количини. Често сака да ги изненади и со омилените палачинки, мекици или намаз од туна.

Во главната кујна во објектот Тетекс се подготвува храна за сите објекти на градинката во Тетово, која потоа се транспортира во соодветни садови до нив.

Данијела Билбилоска

 
     


 
 
23.05.2018 - ОЈО Тетово поднесе обвинение против 13 лица учесници во вооружениот инцидент во Мала Речица

23.05.2018 - Викендов ќе се одржи 37-то традиционално искачување на Титов Врв

22.05.2018 - Прослава на Свети Никола - летен во Доброште

22.05.2018 - Тетово повторно под вода

22.05.2018 - 24 -годишник од Република Албанија заработи кривична пријава поради постоење основи за сторени кражби во џамија

22.05.2018 - Празникот Свети Никола летен, традиционално се празнуваше во црквата Свети Никола во Жилче

21.05.2018 - Во сообраќајни контроли евидентирани 29 алкохолизирани возачи

21.05.2018 - Случаи на грип во Гостивар и во месец мај

21.05.2018 - Од 24 до 27 мај на Попова Шапка ќе се одржи Параглајдерски натпревар Љуботен опен 2018

21.05.2018 - Седма година по ред, полни се трибините на игралиштето во населеното место Јанчиште по повод Меморијалниот ноќен турнир во мал фудбал Бобе Јуниор

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.