12.02.2018 - Викендов два случаи на изгубени па пронајдени скијачи и планинари на Попова Шапка

По неколкучасовна потрага вчера успешно пронајдени шестемина скијачи кои се изгубиле на Попова Шапка. Двајца косовски и четворица македонски државјани околу 14.30 часот со жичница се искачиле на Церипашина и потоа се спуштиле по патеката Јелак, но поради густата магла залутале и се изгубиле во непознат шумски предел, некаде два километри северно од месноста Шипковачки бачила, над селото Вешала. Како исчезнати биле пријавени околу 17.30 часот, а во 21 часот биле понајдени живи и здрави.

Во потрагата учествувале Планинарската спасителна служба, Полицијата, пожарникарите и поединци. Инаку, ова е втор случај на изгубени лица на Шар Планина викендов. Во саботата, пак, беа спасени двајца француски планинари.

Александар Стојаноски, планинарски водич, вели дека превенцијата е најдобар начин за да се избегне несреќа. Имајќи предвид дека планината е непредвидлива, ако временските услови се лоши најдобро е да се откаже планираната активност, но доколку се случи да се изгубите, најважно е да се остане присебен и да се оставри комуникација со спасувачи.

Во неделата беа пронајдени безживотните тела на двајцата македонски планинари по кои од саботата се трагаше на Кајмакчалан. Спасувачките служби ги извлекоа телата, а се работи за маж и жена на 35 годишна и 25 годишна возраст, планинари кои биле во група од околу 50 лица во областа Агиос Атанасиос, Пела. Групата од неколку луѓе кои го искачувале врвот против имале разорен ветер од 150 километри на час и температура од минус 20 степени.

Данијела Билбилоска 
     


 
 
16.08.2018 - КУД Свети Сава од Гуча се вратија со награда за најдобра женска носија

16.08.2018 - Гром удрел во патничко возило во Копанце

16.08.2018 - Лица со посебни потреби од Тетово, и понатаму се соочуваат со бирократски процедури но и инфраструктурни пречки.

15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.