12.02.2018 - Викендов два случаи на изгубени па пронајдени скијачи и планинари на Попова Шапка

По неколкучасовна потрага вчера успешно пронајдени шестемина скијачи кои се изгубиле на Попова Шапка. Двајца косовски и четворица македонски државјани околу 14.30 часот со жичница се искачиле на Церипашина и потоа се спуштиле по патеката Јелак, но поради густата магла залутале и се изгубиле во непознат шумски предел, некаде два километри северно од месноста Шипковачки бачила, над селото Вешала. Како исчезнати биле пријавени околу 17.30 часот, а во 21 часот биле понајдени живи и здрави.

Во потрагата учествувале Планинарската спасителна служба, Полицијата, пожарникарите и поединци. Инаку, ова е втор случај на изгубени лица на Шар Планина викендов. Во саботата, пак, беа спасени двајца француски планинари.

Александар Стојаноски, планинарски водич, вели дека превенцијата е најдобар начин за да се избегне несреќа. Имајќи предвид дека планината е непредвидлива, ако временските услови се лоши најдобро е да се откаже планираната активност, но доколку се случи да се изгубите, најважно е да се остане присебен и да се оставри комуникација со спасувачи.

Во неделата беа пронајдени безживотните тела на двајцата македонски планинари по кои од саботата се трагаше на Кајмакчалан. Спасувачките служби ги извлекоа телата, а се работи за маж и жена на 35 годишна и 25 годишна возраст, планинари кои биле во група од околу 50 лица во областа Агиос Атанасиос, Пела. Групата од неколку луѓе кои го искачувале врвот против имале разорен ветер од 150 километри на час и температура од минус 20 степени.

Данијела Билбилоска 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.