13.02.2018 - Пронајдена марихуана при преглед на возило во Гостивар

Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово-Полициска станица Гостивар, вчеравечер околу 22 часот и 15 минути, на улица „Никола Тесла“ во Гостивар запреле патничко возило „БМВ“ со гостиварски регистерски таблици, управувано од 22-годишен гостиварец, а во кое се наоѓале и 21-годишник од Долна Бањица и 23-годишник од Гостивар. При преглед на возилото, зад совозачкото седиште пронајдена е непозната тревлива материја, додека 23-годишниот гостиварец им се спротивставувал на полициските службеници, одбивал да влезе во службеното возило, се обидел да избега и му ја скинал кошулата на еден од полициските службеници, нанесувајќи му и повреда на прст од дланката. Тројцата се приведени и задржани во Полициската станица Гостивар, а по целосното расчистување на случајот ќе се соочат со содоветен поднесок, информираат од СВР тетово.

Четириесет и шестгодишна жителка на тетовска Мала Речица, вчера пријавила дека на 10-ти овој месец околу 15 часот и 30 минути нејзиниот 24-годишен син се оддалечил од дома и не се вратил назад. Пријавениот со себе ја имал патната исправа, а поседувал и италијански документи. Веднаш по пријавувањето, распишана е потрага по лицето.

Близу 70 различни видови прекршоци вчера се откриени во засилените тетовски сообраќајни контроли за поголем ред и безбедност на градските улици и околните регионални и локални патишта. Покрај неприлагодена брзина на движење и непрописно престигнување, констатирани се и 14 прекршоци кои се однесуваат на погрешно паркирање, 6 прекршоци направени од возачи-почетници, 3 од возачи кои управувале без положен возачки испит и 2 нерегистрирани возила. Откриените прекршоци заокружени се со 41 мандатен и 12 прекршочни платни налози.

 
     


 
 
16.08.2018 - КУД Свети Сава од Гуча се вратија со награда за најдобра женска носија

16.08.2018 - Гром удрел во патничко возило во Копанце

16.08.2018 - Лица со посебни потреби од Тетово, и понатаму се соочуваат со бирократски процедури но и инфраструктурни пречки.

15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.