13.02.2018 - Апел од СВР Тетово до навивачите на Шкендија и Вардар


Пред утрешниот првенствен фудбалски натпревар помеѓу прволигашите Шкендија од Тетово и Вардар од Скопје, Секторот за внатрешни работи Тетово со апел до навивачките групи на двете екипи, коректно и докрај спортски да ги бодрат своите миленици, без груби навреди и вулгарни скандирања на меѓуетничка и друга основа и да се воздржат од предизвикување и учество во индиценти.
Секторот за внатрешни работи Тетово им укажува на навивачите пред, во текот и по завршувањето на натпреварот да се однесуваат дисциплирано и одговорно, да не наседнуваат на провокации и да не причинуват насилство, за да не им наштетат на своите омилени клубови.
Навивачите кои поединечно или групно ќе предизвикаат или ќе бидат директни учесници во инциденти, ќе бидат соодветно пријавени и ќе се соочат со законски импликации. Секторот за внатрешни работи Тетово ги превзема сите неопходни мерки и активности за безбедно одигрување на овој фудбалски натпревар, како и за другите во првенството и очекува организаторите и навивачите да покажат висок степен на одговорност, спортска свест и култура.

Наташа Петровска


 
     


 
 
16.08.2018 - КУД Свети Сава од Гуча се вратија со награда за најдобра женска носија

16.08.2018 - Гром удрел во патничко возило во Копанце

16.08.2018 - Лица со посебни потреби од Тетово, и понатаму се соочуваат со бирократски процедури но и инфраструктурни пречки.

15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.