18.06.2018 - Брвеница вчера беше домаќин на Вторите Фолклорни смотри Брвеница игра и пее 2018

Со дефиле на сите учесници низ улиците и центарот на Брвеница, вчера започна манифестацијата Фолклорни смотри Брвеница игра и пее 2018. Второто издание организаторите КУД Брвеница го реализираат по едногодишна пауза, овојпат со убав повод, 15-годишниот јубилеј на друштвото. Фолклорните смотри за отворени ги прогласи претседателот на Сојузот на фолклорните анасамбли на РМ Антонијо Димитровски, кој истакна дека фолклорот треба да се негува и нашата земја најдобро го прави тоа.

Љубителите на народните песни и ора имаа можност да уживаат во заедничкиот концерт на повеќе културно-уметнички друшта од земјава во дворот на ОУ Коста Рацин. Освен домаќините со свои кореографии и песни се претставија куд : Младост од Кичево, Шарски води од Тетово, Браќа Ѓиновски од Гостивар, Извор од Јегуновце, Јахи Хасани од Чегране, Бранко Чајка од Тетово и фолклорниот ансамбал Китка Ореовица.

Организаторите КУД Брвеница се надеваат дека манифестациајата Фолклорни смотри Брвеница игра и пее ќе стане традиционална со учество на многу повеќе фолклорни друштва.

Гостите задоволни од учеството на овогодинешното издание на Фолклорните смотри во Брвеница.

Учесниците на манифестацијата се потрудија да се претсавата со најубавите ора и песни, а многубројната публика не штедеше на громогласни аплаузи.

Данијела Билбилоска


 
     


 
 
21.09.2018 - Православните верници денес го чествуваат Рождеството на Пресвета Богородица

21.09.2018 - Советот на општина Гостивар денес ја одржа својата седма седница

21.09.2018 - Тројца малолетници во тетовската полиција пријавиле напад од други врсници

21.09.2018 - Годишнина од стрелањето на Младен Симоски и Андреа Христовски

21.09.2018 - Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, вчера ги посети селата Теарце и Вратница

20.09.2018 - Во Тетово се отвори невролошка-специјалистичка амбуланта на др. Данијела Војтикив Самоиловска

20.09.2018 - Дараком во пресрет на одбележување на својот 25 годишен јубилеј отвори нов продажен салон

20.09.2018 - Сообраќајна на две возила и една незгода поради бездомно куче, евидентира тетовската полиција

20.09.2018 - За две недели приведени 70 лица поради дрога

19.09.2018 - Утрово воздухот во Тетово мирисаше на чад

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.