10.07.2018 - Кучиња скитници и понатаму претставуваат голема опасност за тетовци

Општина Тетово се уште нема почнато процедура за решавање на проблемот со кучињата низ градот. Велат свесни се за овој проблем и токму затоа затоа имаат предлог одлука за започнување на процедура за пронаоѓање локација за изградба на стационар и третирање на кучињата скитници во градот, која треба да се изгласа на една од идните седници на Советот на Општина Тетово. Во меѓувреме ваква е сликата на градот.

Ова е голем проблем кој го мачи градот, вели советникот од редовите на СДСМ, Горан Хаџииљоски на чија адреса лично дошле луѓе каснати од куче скитник.

Додека ваквата состојба во Тетово со години е непроменета, во Гостивар веќе се подготвува Центарот за кучиња скитници во еден од објектите на старата касарна каде ќе се обезбедат 20 боксови за кучиња каде соодветно ќе се третираат, стерилизираат и ќе добиваат чипови.

Соња Стрезовски

 
     


 
 
21.09.2018 - Православните верници денес го чествуваат Рождеството на Пресвета Богородица

21.09.2018 - Советот на општина Гостивар денес ја одржа својата седма седница

21.09.2018 - Тројца малолетници во тетовската полиција пријавиле напад од други врсници

21.09.2018 - Годишнина од стрелањето на Младен Симоски и Андреа Христовски

21.09.2018 - Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, вчера ги посети селата Теарце и Вратница

20.09.2018 - Во Тетово се отвори невролошка-специјалистичка амбуланта на др. Данијела Војтикив Самоиловска

20.09.2018 - Дараком во пресрет на одбележување на својот 25 годишен јубилеј отвори нов продажен салон

20.09.2018 - Сообраќајна на две возила и една незгода поради бездомно куче, евидентира тетовската полиција

20.09.2018 - За две недели приведени 70 лица поради дрога

19.09.2018 - Утрово воздухот во Тетово мирисаше на чад

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.