10.07.2018 - СВР Тетово објави шест месечен биланс на сообраќајани несреќи случени на тетовското подрачје

Четири загинати, 21 тешко и 372 лесно повредени лица е шестемесечниот биланс на последиците од 397-те сообраќајни несреќи кои во овој период се случиле на поширокото тетовско подрачје. Во нив, причинета е и вкупна материјална штета која се проценува на близу 18 милиони денари.

Од загинатите во несреќите, 3 се сопатници и 1 мотоциклист.Меѓу тешко повредените, исто така, најбројни се сопатниците 205 и возачите ( 114 ), додека со бројка од 37 застапени се пешаците.

Најголемиот број од учесниците во сообраќајните несреќи во првото шестмесечие се машки лица ( 616 ), претежно на возраст над 18 години, а регистрирани се и 14 малолетници, меѓу кои се среќаваат и деца.

Во периодот за кој станува збор 10 велосипедисти биле непосредни учесници во несреќите и 8 трактористи, како и 38 лица кои управувале товарни возила, најчесто камиони со приколки или комбиња. Најмногу од несреќите биле во движење ( 220 ), во населено место, пред се на тетовските градски улици во централното подрачје, а потоа на околните регионални патишта и автопатот Гостивар-Тетово-Скопје.


 
     


 
 
21.09.2018 - Православните верници денес го чествуваат Рождеството на Пресвета Богородица

21.09.2018 - Советот на општина Гостивар денес ја одржа својата седма седница

21.09.2018 - Тројца малолетници во тетовската полиција пријавиле напад од други врсници

21.09.2018 - Годишнина од стрелањето на Младен Симоски и Андреа Христовски

21.09.2018 - Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, вчера ги посети селата Теарце и Вратница

20.09.2018 - Во Тетово се отвори невролошка-специјалистичка амбуланта на др. Данијела Војтикив Самоиловска

20.09.2018 - Дараком во пресрет на одбележување на својот 25 годишен јубилеј отвори нов продажен салон

20.09.2018 - Сообраќајна на две возила и една незгода поради бездомно куче, евидентира тетовската полиција

20.09.2018 - За две недели приведени 70 лица поради дрога

19.09.2018 - Утрово воздухот во Тетово мирисаше на чад

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.