11.07.2018 - 292 нарушувања на јавниот ред и мир за шест месеци случени на подрачјето на СВР Тетово

Секторот за внатрешни работи Тетово целосно ги расчисти најголемиот број од 292-те нарушувања на јавниот ред и мир ( ТЕ- 152 и ГВ-140), случени на ова подрачје во првите шест месеци од годинава. Изготвени и против 350-те сторители( ТЕ-166 и ГВ-184 ) инволвирани во прекршоците, поднесени се вкупно 245 барања за поведување прекршочна постапка ( ТЕ-113 и ГВ-132 ).

Речиси половина од прекршоците во изминатите шест месеци-107 биле физички напади ( ТЕ-40 и ГВ-67 ), а регистрирани се и тепачки-35 ( ТЕ-24 и ГВ-11 ), карање, викање и непристојно однесување-23 ( ТЕ-7 и ГВ-16 ), навредување и омаловажување на овластено службено лице -16 ( ТЕ-5 и ГВ-11 ) и друго.

Во овој период пријавени се и 11 нарушувања на јавниот ред и мир во и околу училиштата ( ТЕ-4 и ГВ-7 ), како и 6 на спортски натпревари ( ТЕ-5 и ГВ-1 ), но и 24 прекршоци по Законот за јавна чистота.

Инаку, најголемиот број од сторителите се машки лица, а најчести места на случување се улицата и угостителските објекти.

Даниела Билбилоска


 
     


 
 
21.09.2018 - Православните верници денес го чествуваат Рождеството на Пресвета Богородица

21.09.2018 - Советот на општина Гостивар денес ја одржа својата седма седница

21.09.2018 - Тројца малолетници во тетовската полиција пријавиле напад од други врсници

21.09.2018 - Годишнина од стрелањето на Младен Симоски и Андреа Христовски

21.09.2018 - Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, вчера ги посети селата Теарце и Вратница

20.09.2018 - Во Тетово се отвори невролошка-специјалистичка амбуланта на др. Данијела Војтикив Самоиловска

20.09.2018 - Дараком во пресрет на одбележување на својот 25 годишен јубилеј отвори нов продажен салон

20.09.2018 - Сообраќајна на две возила и една незгода поради бездомно куче, евидентира тетовската полиција

20.09.2018 - За две недели приведени 70 лица поради дрога

19.09.2018 - Утрово воздухот во Тетово мирисаше на чад

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.