15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

Деветгодишно дете е повредено вчера во сообраќајна незгода случена во 15 часот и 40 минути, на локален пат село Групчин-село Ларце,, Во истата повреденото дете бил сопатник, со друго возило бил пренесен во Клиничка болница Тетово, и по укажаната лекарска помош, е задржан на понатамошно лекување. Инаку, во незгодата учествувале ,,Форд Фокус,, со тетовски регистерски таблици, управувано од А.А. (64) од село Ларце, и ПМВ марка ,,Мерцедес,, со Германски регистерски таблици управувано од Џ.Џ. (28) од село Желино.Увид на лице место извршила, екипа од Полициска станица за безбедност во сообраќајот и патишта.

Полицискиот билтен денес беелжи и кражба на електрична енергија. Имено, вчераво 12 часот и 45 минути, од екипа на ЕВН Гостивар, констатирана е кражба на електрична енергија, до надворешното броило поставено во бандера, лоцирана на ул. 137 во Гостивар, кое броило се води на име А.Ѓ.(починато лице).
По кажување на вработените од ЕВН, корисникот на ден 13.02.2018 година е исклучена е мрежата на ЕВН, поради неплатени сметки, а на ден 16.07.2018 година, во системот за контрола на корисници, е регистрирано отварање на капакот на броилото, при што е констатирано дека лицето, бесправно од одводот се вклучил во довод на електрична енергија, избегнувајќи го мерење на потрошна енергија. Во наведената куќа затекнато сопруга на А.Ѓ. лицето А.Р. (73) од село Трново живее Гостивар, информира СВР Тетово.

На ден 14.08.2018 година во 06 часот и 30 минути, во село Форино настанал пожар во плевна, сопственост на лицето М.А. од село Форино, по негово кажување пожарот првично настанал, на првиот спрат од неговата плевна, при што изгорело целосно дрвената кровна конструкција, еден кафез во кој имал гулаби, и други материали, и алати во племната, а потоа пожарот се проширил и во соседните куќи-плевна, при што се изгорени во целост кровната дрвена констукција од плевната, и дел од првиот спрат, како и кровот од куќата сопственост на лицето Н.Р. од село Форино, и дел од првиот спрат, и кровната конструкција, на куќата сопственост на лицето А.Р. од село Форино. Увид на лице место е извршено при што се работи на откривање на причината за избувнување на пожарот.

Соња Стрезовски
 
     


 
 
21.09.2018 - Православните верници денес го чествуваат Рождеството на Пресвета Богородица

21.09.2018 - Советот на општина Гостивар денес ја одржа својата седма седница

21.09.2018 - Тројца малолетници во тетовската полиција пријавиле напад од други врсници

21.09.2018 - Годишнина од стрелањето на Младен Симоски и Андреа Христовски

21.09.2018 - Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, вчера ги посети селата Теарце и Вратница

20.09.2018 - Во Тетово се отвори невролошка-специјалистичка амбуланта на др. Данијела Војтикив Самоиловска

20.09.2018 - Дараком во пресрет на одбележување на својот 25 годишен јубилеј отвори нов продажен салон

20.09.2018 - Сообраќајна на две возила и една незгода поради бездомно куче, евидентира тетовската полиција

20.09.2018 - За две недели приведени 70 лица поради дрога

19.09.2018 - Утрово воздухот во Тетово мирисаше на чад

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.