10.10.2018 - Приведено лице од Камењане кај кого е пронајдена дрога

Лишен од слобода 29-годишник од Пирок, вчеравечер во тетовското село Камењане. При извршен преглед, пронајдена му е марихуана, ризла и пластично шише со непозната течност. Сето пронајдено е фотодокументирано и одземено за вештачење. Се работи на расчистување на случајот по што против лицето ќе следи соодветен поднесок.

Полицијата постојано спроведува засилени акции за сузбивање на трговијата со дрога, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасоски, при денешната посета на полицискиото одделение Галате.

Инаку од СВР Тетово информираат и за случај во кој 48-годишник од долнореканското село Требиште вчера се самоповредил, откако во месноста „Осој“, сечејќи дрва со моторна пила, на главата му паднало дел од дрвото. По укажаната лекарска помош во Здравствениот дом Ростуше и гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“, упатен е и задржан на скопските клиники.

На скопските клиники завршил и 29-годишник од гостиварска Долна Бањица. Тој утрово работејќи на изградба на sид, од засега неутврдени причини, загубил рамнотежа, паднал на бетонска подлгога и задобил повреди.

Во полицискиот билтен и информација за оштетување на црквата „Свети Атанасиј“, лоцирана на тетовското Кале. Изминатите десетина дена, засега непознати сторители со камења скршиле 7 прозорски стакла на цркавата и причиниле вкупна материјална штета која се проценува на околу 6000 денари. Се преземаат мерки и активности за откривање на сторителите.


 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.