11.10.2018 - 11 Октомври одбележан во Тетово

На свечен начин и со присуство на голем број делегации денес во Тетово беше одбележан 11 Октомври, Денот на народното востание на Македонија. Чествувањето започна со културно уметничка програма, по која беше интонирана македонската химна.

Одбележувањето продолжи со полагање на свежо цвеќе пред Споменикот на Револуцијата од страна на делегации на општина Тетово, општинската организација на Сојузот на борци Тетово, Армијата на Република Македонија- Гарнизон Тетово, Сојузот на борци од општина Штрпце, ОО на СДСМ Тетово, ОК на ВМРО ДПМНЕ Тетово, Нова социјалдемократска партија од Тетово, Сојуз на воени инвалиди, Резервните воени старешини, Здружение на пензионери, Здружение на Срби и Македонци, КУД Бранко Чајка, Македонско - хрватско друштво, Здружение на македонски херои 2001 и ученици од ОУ Андреа Савески Ќиќиш.

Македонија денес одбележува 77 години од почетокот на антифашистичката војна. 11 Октомври е продолжување на слободарските традиции на македонскиот слободољубив народ проникнати во Карпошовото, Разловечкото, во Кресненското и во Илинденското востание, но и во напорите за социјално и национално ослободување вложени во Балканските војни и во Првата светска војна.

Во чест на празникот Општинската организација на Сојузот на борици од Тетово денес положи свежо цвеќе на партизанските гробишта, а во текот на изминатата недела во соработка со историската секција при ОУ Андреја Савевски Ќиќиш ги исчистија и уредија партизанските гробишта во Тетово.

Од тетовскиот Сојуз на борци додаваат дека вакавата соработка со училиштата претставува пример како може да се гради и негува историјата на нашите борци и револуционери.

 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.