11.10.2018 - Официјално започна ловната сезона во Македонија,

Официјално започна ловната сезона во Македонија, Од ловечкото друштво Љуботен кое концесионира со еден од најголемите планински масиви на Шар Планина на потег од врвот Љуботен па се до Непроштенска река очекуваа успешна ловна сезона. Велат дека дивечот се повеќе го има на овој масив, пред се поради контролата од страна на ловачките друштва.

Ловџиите истакнаа и некои недостатоци кои треба да се остранат со цел да се воспостави поголема контрола на шумата, а со тоа и да се намали појавата на криволовството, кое за среќа во последно време бележи намалување.


Инаку ловната сеозона официјално започнува со лов на дивиот зајак.


 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.