12.10.2018 - 11 танчерки затекнати во угостителски објект во Тетово

Во акциска контрола во угостителски објект во Тетово затекнати 11 женски лица, кои работеле како танчерки. Полициските службеници на СВР Тетово акцијата ја спровеле ноќеска околу 1 часот во објкетот кој бил во сопственост на 41-годишник од тетовско Селце. 7 од лицата биле од Република Србија, 2 албански и исто толку македонски државјанки. Странските државјанки на возраст од 20 до 40 години, лишени се од слобода и предадени во Отсекот за прекуграничен криминал, странци и реадмисија за натамошна постапка.

Од тетовската полиција информираат и дека вчера бил приведен 29-годишен тетовец, осуден на затворска казна од 6 и пол години за сторено кривично дело разбојништво. По приведувањето и задржувањето во Полициската станица Тетово, реализирани со судска наредба, тој е предаден за издржување на затворската казна во КПУ Идризово во Скопје.

Во билтенот на СВР регистриран и пожар. Вчеравечер околу 23 часот и 25 минути, пријавен е пожар во стара куќа во тетовското село Копачиндол, сопственост на 68-годишник од ова село. Куќата целосно е опожарена и со интервенција на тетовските пожарникари, пожарот е локализиран. Нема повредени лица. Материјалната штета допрва ќе се утврдува.

 
     


 
 
22.10.2018 - Славчо Марковски-Чаве по 30 години ја препушта позицијата тренер на кошаркарскиот клуб Тетекс

22.10.2018 - Над 20 % од вкупниот број контролирани возачи во полошко не ги почитувале сообраќајните правила и прописи

22.10.2018 - Промена на временските прилики, ќе биде студено и ветровито

22.10.2018 - Црна хроника во Гостивар

21.10.2018 - И во Тетово поместена возрасната граница за појава на рак на дојка

20.10.2018 - Меѓународен карате турнир "Тетово опен 2018"

20.10.2018 - Showroom за декоративни материјали во Дараком достапна за тетовци

20.10.2018 - Горат полошките ниви

20.10.2018 - Проект на СВР Тетово "Безбедни училишта - за меѓуетнички соживот и толеранција"

20.10.2018 - Полициски билтен

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.