12.10.2018 - Десетгодишната Јована ја донираше својата коса за перика за деца болни од рак

Јована Симоска има 10 години, ученичка е во шестто два одделение во основното училиште Андреа Савески Ќиќиш. Неодамна, таа ја скрати косата, за да ја донира во холандска организација, од неа да изработат перика за деца болни од рак. Со ова, Јована одржа важна лекција за хуманост.

Јана пак, е сестра близначка на Јована. Вели дека за некој месец, и таа ќе го направи истото хумано дело, својата коса ќе ја донира онаму каде што е најпотребна, само чека да и порасне, за да ги исполни критериумите на организацијата.

Психолог на училиштето Андреа Савески Ќиќиш, Снежана Стојановска, вели дека гордост е премал збор за да опише како се чувствуваат сите во училиштето, што го делат со ученички како Јована и Јана. Смета, дека најважното од се, е што со овој гест упатуваат силна порака, која треба да стигне до секој од нас.

Јована и Јана не испратија од нивното училиште со ветување дека чувството на сатисфакција кога помагаат на други ќе го носат со себе постојано. А кога секој од нас би се однесувал вака, секој ден би се разминувале со насмеани лица.

Соња Стрезовски
 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.