07.11.2018 - Најавата на владата за воведување на прогресивниот данок данок ја подели бизнис фелата

Најавата на владата за воведување на прогресивниот данок ја подели бизнис фелата. Некои сметаат дека треба да се воведе ваквиот данок ако сакаме правна и социјална држава, други пак се против ваквото оданочување.

Од Стопанската комора на северозападна Македонија, велат дека голем број бизнисмени кои ги консултирала, биле против воведувањето на рамниот данок.

Универзитетскиот профессор пак Абдулменаф Беџети лично смета дека треба да се воведе прогресивен данок, ако сакаме да имаме правна и социјална држава.

Мендерес Кучи, бизнисмен и преставник од Стопанската комора на Северозападна Македонија, вели дека мора најпрвин подетално да се информираат, но и консултираат бизнисмените околу вововедување на прогресивниот данок.

Воведувањето на прогресивиот данок данок беше и предизборно ветување на СДСМ


 
     


 
 
12.11.2018 - Со цел да се избегне статусната разлика меѓу учениците, и основното училиште Андреа Савески Ќиќиш ги воведе училишните униформи

12.11.2018 - Саем на костени, вино и мед

12.11.2018 - Нападнат главен судија во тетовско, поради незадоволство од резултатот

12.11.2018 - Голомразица на патиштата кон Стража, Маврово и Попова Шапка

12.11.2018 - По повод Светскиот ден на борбата против дијабетесот, Здружението на дијабетичари Тетово организираше бесплатно мерење на шеќер во крвта

11.11.2018 - Пена полна со разни отпадоци

11.11.2018 - Тетово домаќин на 9-тиот Републички натпревар во табла

10.11.2018 - Црквата и општината сосема ги заборавија и кренаа раце од новите православни градски гробишта кај тетовско Фалише

10.11.2018 - Концерт насловен "Мојот пат" на маестро Ивица Зориќ

10.11.2018 - In memoriam- Илија Петровски

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.