09.11.2018 - 12 илјади денари месечно за храна
Од 8 илјади па до 18 илјади денари трошат месечно граѓаните за дневните оброци, или тоа е секогаш повеќе од половина од семејниот буџет. Понатаму како што ни изјавија тетовци, сметките се втората ставка на која се трошат парите во домаќинството. Во зависнот од периодот во годината, сумата која се издвојува е од 3.500 денари па до 9 илјади. За дел од граѓаните постојан предизвик е семејниот буџет рационално да се распореди за да стаса до следната плата. Но, како што некои од нив тврдат, со добар план и математика може да се постигне.


Според статистичките податоци едно четиричлено семејство просечно во текот на еден месец троши една минималната плата само за исхрана. Имено како што објави Институтот за економски истражувања и политики Финанце Тхинк, 12.557 денари едно просечно македонско семејство троши на храна и пијалоци, 5.062 денари на сметки, 3.067 денари за домување, 1.538 денари на транспорт и речиси исто толку пари троши за облека и обувки во текот на еден месец. Минималната плата кон крајот на 2017 година изнесуваше 12 илјади денари, а потрошувачката за просечно 4 члено семејство изнесува 27.764 денари, Оттука како што заклучуваат од Институтот за економски истражувања и политики Финанце Тхинк семејство со еден вработен со минимална плата треба да најде уште дополнителни 15.764 денари месечно за да живее еден просечен достоинствен живот.
Наташа Петровска

 
     


 
 
12.11.2018 - Со цел да се избегне статусната разлика меѓу учениците, и основното училиште Андреа Савески Ќиќиш ги воведе училишните униформи

12.11.2018 - Саем на костени, вино и мед

12.11.2018 - Нападнат главен судија во тетовско, поради незадоволство од резултатот

12.11.2018 - Голомразица на патиштата кон Стража, Маврово и Попова Шапка

12.11.2018 - По повод Светскиот ден на борбата против дијабетесот, Здружението на дијабетичари Тетово организираше бесплатно мерење на шеќер во крвта

11.11.2018 - Пена полна со разни отпадоци

11.11.2018 - Тетово домаќин на 9-тиот Републички натпревар во табла

10.11.2018 - Црквата и општината сосема ги заборавија и кренаа раце од новите православни градски гробишта кај тетовско Фалише

10.11.2018 - Концерт насловен "Мојот пат" на маестро Ивица Зориќ

10.11.2018 - In memoriam- Илија Петровски

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.