25.03.2008 - Во САД погребан истакнатиот иселеник Христе Мицковски

однините и пријателите денес се простија од нашиот исселеник во дијаспората Христе Мицковски. Мицковски беше роден во селото Сараќино, а долги години живееше во Детроит во Соединетите Американски држави.

Беше истакнат бизнисмен, но и голем хуманитарец. Македонците ќе го паметат по неговите донации за црквата пресвета Богородива во Детроит и за црквата во родното Сараќино. Имаше два сина и неколку внуци кои ќе продолжат да го следат неговиот пример на несебичен човек и секогаш подготвен да помогне на своите сонародници.


 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.