04.04.2008 - Бојкот на наставата во училиштето во Челопек

Околу 500 ученици од првата смена од основното училиште 7 март од Челопек, денес не следеа настава, бидејќи повеќето наставници одбиваат да работат под раководство на новиот директор. Училишниот одбор го дели ставот со наставничкиот колегиум.

Според новоназначениот директор кој вчера, спроведувајќи ја одлуката на министерот за образование, успеа да влезе во
директорската канцеларија, смета дека наставниците се заложници на претходниот директор, Ајдин Абдулаи . Претходниот директор Ајдин Абдулаи ги отфрла ваквите обвинувања.

Градоначалникот на Општина Брвеница Џелал Рамадани ни изјави дека локалната самоуправа ќе се погрижи да се реши новонастаната ситуација. Рамадани за побрзо решавање на проблемот во кој најмногу страдаат децата, ќе бара прием кај министерот за образование.

Министерот за образование Сулејман Рушити, во средата го потсети градоначалникот Рамадани добро да го разгледа законот и да ги почитува одлуките што произлегуваат од него.

Градоначалникот на општина Брвеница, Џелал Рамадани и претходниот директор на училиштето, денес ни тврдеа дека министерот Рушити се уште не ги знае деталите за целиот случај.

Директорот на основното училиште 7 март Неџбедин Синани ни изјави дека иако децата се најмалку виновни за оваа ситуција, целиот товар паѓа врз нив. Единствена опција според него е да побара помош од повисоките институции на власта.

Зоран Димовски


 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.