Емисии  
   

Романсиер со душа на поет

Документарна емисија за Божин Павловски,новинар, писател и издавач. Роден е 1942 во Жван, Демир Хисарско. Ја основал издавачка куќа Мисла, а во Австралија издаваштвото АЕА кое ги печати весниците Денес и Македонија Денес. Во своите романи пишува за преселбите и откорнувањето од родните огништа на Македонците.

Во документарниот серијал "Академици" се опфатени речиси сите членови на Македонската Академија на Науки и Уметности. Тоа се портрети на истакнати научни и стручни работници, професори и членови на институти во Македонија. Во серијата се прикажува и вкупната програмска работа на МАНУ cо што се евидентира една значајна и високо достоинствена научно-општеcтвена организација во Република Македонија.

кликнете овде за видеото

 
     


 
 
11/30/2018 - Зимско одржување на патиштата

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/29/2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

11/29/2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

11/28/2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

11/28/2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

11/28/2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

11/27/2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

11/27/2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.