Емисии  
   

Најдолгиот пат на Бранко Гапо

Документарна емисија за Бранко Гапо, филмски, театарски и телевизиски режисер инаку роден 1931 година во Тетово. Тој е дел од долгата низа на истакнати дејци на седмата уметност, кои се родиле во градот под Шара.

Гапо е роден тетовец, од стара тетовска фамилија Јовановци, која во градот се населува уште во 17 век. Со името на Гапо се потпишани "Најдолгиот пат", "Време води", "Македонска сага", "Време без војна", "Истрел" и бројни антологиски остварувања во документарната продукција.

кликнете овде за видеото

 
     


 
 
12.11.2018 - Со цел да се избегне статусната разлика меѓу учениците, и основното училиште Андреа Савески Ќиќиш ги воведе училишните униформи

12.11.2018 - Саем на костени, вино и мед

12.11.2018 - Нападнат главен судија во тетовско, поради незадоволство од резултатот

12.11.2018 - Голомразица на патиштата кон Стража, Маврово и Попова Шапка

12.11.2018 - По повод Светскиот ден на борбата против дијабетесот, Здружението на дијабетичари Тетово организираше бесплатно мерење на шеќер во крвта

11.11.2018 - Пена полна со разни отпадоци

11.11.2018 - Тетово домаќин на 9-тиот Републички натпревар во табла

10.11.2018 - Црквата и општината сосема ги заборавија и кренаа раце од новите православни градски гробишта кај тетовско Фалише

10.11.2018 - Концерт насловен "Мојот пат" на маестро Ивица Зориќ

10.11.2018 - In memoriam- Илија Петровски

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.